Philips’in Moda Monitörü 245C7QJSB İncelemesi – SPAKSU™ Blog [fdx-switch-link]

Philips’in Moda Monitörü 245C7QJSB İncelemesi

Günümüz teknolojisinin modayla harmanlanması sonucunda ortaya çıkan monitörler hem kaliteli hem de iyi tasarımı ile gözümüze hitap ediyor. Bu konuda da bir serisi bulunan Philips’in, Moda serisi monitörlerinden olan 245C7QJSB modelini birlikte inceleyelim.

Öncelikle neden monitörlerde moda serisine ihtiyaç duyulduğunu merak etmedim değil. Biraz araştırdım ve Philips’in bir yöneticisinden gelen şu açıklamayı sizlerle paylaşmak istedim;

Moda serisi bu monitörde ev kullanımı alanında tasarımsal zariflik ile birlikte ultra wide renk teknolojisini beraber sunan bir ürün sunmak istediklerini belirtiyorlar. Evlerde kullanılan monitörlerin hem üretken bir şekilde çalışmak amacıyla hem de eğlence için kullanıldığını söylüyorlar. Bu 24 inçlik monitörün de tam anlamıyla bu konuya hizmet eden bir monitör olduğunu ve yaşam alanlarında veya masa üstlerinde iyi / zarif görünen bir monitör olduğu kadar aynı zamanda da hiç olmadığı kadar gerçekçi bir renk reprodüksiyonuna sahip bir görüntüleme deneyimi sunduğu belirtiliyor.

Temel Özellikler;

  • LCD Panel tipi: IPS
  • Arka aydınlatma: W-LED
  • Ekran boyutu: 23,8″
  • En-Boy oranı: 16:9
  • Çözünürlük: Full HD (1920 x 1080)
  • Tepki süresi: 5 ms
  • Bağlantı tipleri: VGA (Analog), DisplayPort 1.2, HDMI (dijital, HDCP)
  • Kablo: D-Sub kablosu, HDMI kablosu, Güç kablosu

Tasarım;

245C7QJSB monitörü zarafet ve incelik konusunda gerçekten iddialı bir monitör diyebilirim. Bunun bir çok nedeni var; özellikle üç tarafındaki (üst,sağ ve sol) çerçeve kenar inceliğinin sadece 2.5 mm olması bu konuda ne kadar iddialı olduğunu gösteriyor. Sadece çerçeve olarak değil panelin kendisinin de zarif bir görüntü olarak bizlere sunulmuş durumda. Dünyanın en ince monitörü olarak sunulan (bu konuda net bir kaynak bulamadım ama muhtemelen doğrudur.) bu monitörün kalınlığı ise 5.2 mm dir. Ayak tasarımı da monitörün zarafetini tamamlar nitelikte.

Ergonomi;

Monitörü öne ve arkaya doğru 5 ile 20 dereceye kadar eğebilmemiz mümkün ancak sabit bir ayak olduğu için ekranda istediğiniz yükseklik ayarını maalesef yapamıyoruz. Buna ek olarak monitörü sadece ayaklı şekilde kullanılabiliyoruz ve maalesef monitörü herhangi bir aparat yardımı ile duvara asmamız mümkün gözükmüyor.

Kullanım;

Monitörümüzde IPS (TM) teknolojisi mevcuttur, bu sayede ekran görüntüsü her yerden net şekilde görünebiliyor. Ekran boyutu 24 inç olduğu için tasarımcı ve ofis çalışanları için ideal bir kullanım sağlayacağını belirtebiliriz. Full HD (1920x1080px) çözünürlük ile 16:9’luk en boy oranını bizlere sunan monitörümüz tepki süresi olarak (5 ms) oyuncu monitörü düzeyinde değil ancak profesyonel kullanıcılar ve tasarımcılar için yeterli bir düzeyde olduğunu belirtebilirim.

Philips 245C7QJSB Monitör Ultra Wide (Çok Geniş) Renk Yelpazesine sahiptir ki bu konuda monitör sRGB renk gamının %100’ü ve Adobe RGB gamının %87’sini kapsamaktadır. Peki bu ne demek diye soracak olursak, kendi seviyesindeki monitörler ile karşılaştırıldığında gerçek renk değerini verebilen oldukça iyi bir monitör diyebiliriz. Bu konu özellikle tasarım ile uğraşan kişiler için önemli bir durum olduğu için monitörün tercih edilme konusunda ciddi bir opsiyon diyebiliriz. Kontrast değerlerini de göz önünde bulundurduğumuz zaman maksimum parlaklıkta 530/1, minimum parlaklıkta ise 480/1 oranları ile oldukça iyi değerler sağlıyor.

Monitörümüzde VGA (Analog), DisplayPort 1.2, HDMI (dijital, HDCP) ve ses çıkışı mevcuttur. USB çoklayıcı ve hoparlör olmaması eksiklik gibi gözükse de bu özelliklerin fazla kullanılmadığını düşündüğüm için çokta önem arz edecek eksiklikler değil diye düşünüyorum. Arka sağ kısmında bulunan küçük oynar tuş sayesinde monitör menüsünü gezebilir ve ayarlarınızı kolayca yapabilirsiniz.

Sonuç;

Philips 245C7QJSB sonuç olarak tasarımcılar ve profesonel bilgisayar kullanıcıları için oldukça iyi bir seçim olabilir. Eksiklik olarak belirttiğim USB ve hoparlör detayına takılmadığımız sürece ve gerçek renk değerlerine çok yakın bir monitör olduğunu düşünürsek tercih edilebilir bir monitör diyebiliriz.

Bi Yanıt Bırak:

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

© 2006-2021 Tüm hakları Spaksu Blog'a aittir.

Kullanım Şartları yerine getirilmeden hiçbir şekilde kopyala - yapıştır yapılamaz, yazılar ve bilgiler kullanılamaz.