Bankalara yapılan yeni başvuruların zorlukları ve önerilerim – SPAKSU™ Blog [fdx-switch-link]

Bankalara yapılan yeni başvuruların zorlukları ve önerilerim

Birkaç gün önce eşim ile beraber bir hesap açmak için gittiğimiz bir bankada karşılaştığım ilginç ve çözülebilir bir durumun hem yanlışını hemde çözüm önerimi sizlere sunmak istiyorum. Yediden yetmişe bilgisayar kullanabilenlerin olduğu bir çağda yaşıyoruz. Bu bilgisayar kullanabilirliği işleri hızlandırmak ve de kolaylaştırmak açısından çok önemli bir avantaj ve bu avantajı artık daha iyi bir şekilde kullanmamız gerekiyor.

Bir banka hesabı açmak için size bir form veriliyor ve bu formda sizlerin kişisel bilgilerinizi, adres, iş ve diğer bazı bilgilerinizi girmeniz isteniyor. Buraya kadar herşey güzel giderken formu bir başka memura götürüyoruz ve formda yazdıklarımızı bilgisayar ortamına aktardıktan sonra bize doldurmamız için verilen formu yazıcıdan tekrar çıkartıyor ve kendi çıkarttığı formu onaylıyor ve işimiz tamamlanıyor.

Bu işlem sırasındaki benim gördüğüm sıkıntıları listelemem gerekirse,

  1. Hesap açmak için sıra bekliyoruz ve bireysel bankacılıkta bir kişinin memur ile geçirdiği zaman neredeyse 10 dakika ile 30 dakika arasında değişiyor. Yani önünüzde 3-4 kişi var ise ortalama 30 dakika ile 1 saat beklemeniz gerekiyor.
  2. Sıranız geldi ve hesap bilgileriniz için verilen formu elle doldurmanız isteniyor. Bu da yaklaşık olarak 15-20 dakika sürmekte.
  3. Formu doldurdunuz ve başka bir memura onay için yönlendirildiniz. Bu memurda da sıra beklemeniz gerekiyor. Onay işlemi için bu memnur arkadaş sizin 20 dakikada doldurduğunuz formu yaklaşık 5 ile 10 dakikada bilgisayar ortamına aktarıyor ve yazıcısından elle doldurduğunuz formu tekrar çıkartıyor ve onaylıyor.

Bu işlemlerin ortalama süresi yaklaşık 45 dakika ile 1 saat arasındadır. Tabi bu durum sıra bekleyen kişiler ile orantılı olduğu için süre azalabilirde artabilirde. Lakin hiç sıra beklemeseniz bile bu işlemlerin tümü neredeyse 30 dakikanızı alıyor..

Gelelim benim bu konudaki önerime.

Bazı bankaların müşterilerin internet bankacılığını kullanabilmeleri için kurduğu klavyeli kiosklar gibi birkaç tane hesap işlemleri için kiosklar kurulabilir. Bu kiosklar ile hesap açma, hesap kapama ve diğer bankacılık işlemlerinizin başvuru kısımlarını kolayca yapabilmenize olanak sağlayabilirler. Başvuru işlemlerini yaptıktan sonra memur sizin kimliğinizi alıp girdiğiniz bilgileri sizinle beraber teyit edip onaylayabilir. Ve işleminiz bu sayede hızlı bir şekilde tamamlanabilir. Bu işlemin süreside sizin bilgisayar bilginiz, giriş hızınız ve kiosk sayısı ile orantılıdır. Kioskları kullanamama durumlarında bir memur müşteriye yardımcı olabilir.

Her halükarda size anlattığım uzun süren, sıralı ve çok memurlu başvuru kısmını daha kolay şekilde atlamanıza ve hızlı şekilde bitirmenize yol açan bir öneri olduğunu düşünüyorum. Bu öneriyi bankalar daha iyi bir şekle eminim getirip uygulayabilirler.

Umarım önerim dikkate alınır ve başvuru işlemleri daha da kolay hale getirilebilir. Sizlerinde bankalar ile ilgili yaşadığınız zorlu kısımlar ve bunlara çözüm getirebilecek önerileriniz var ise bu konuya yorum olarak yazabilirsiniz.

1 yorumlar On Bankalara yapılan yeni başvuruların zorlukları ve önerilerim

  • Bir Bankacı :)

    Bir bankacı olarak hesap açmam sadece 5 dakikamı alıyor. Ciddiyim :) Benim rekorumu şubemde ki arkadaşlarda hayretler içerisinde karşılıyor. Ama işin sırrı form doldurtmadan müşterimle sohbet edip bilgilerini direk ekrana giriyor olmam. Bir de tabi müşterimin tutuğu takıma, boyuna veya kilosuna kadar soru sormuyorum. Bankacılıkta istenen 3 bilgi vardır. Kendisine ulaşabileceğim bir cep telefonu, nerede çalıştığı ve anne kızlık soyadı… Bu 3 bilgiyi sormak ve imzalarını almak 3 dakika, hesabı onaylatmak 2 dakika ve sonuç 5 dakika sonra müşterimin elinde hesap cüzdanı. Denemek isteyen gelsin diyeceğim ama kimlik bilgilerimi gizli tutmam da yarar olduğunu düşünüyorum :)

    Bu şekilde çalışan kendi şubemde de arkadaşlar var. Lan oğlum adamı deli edersiniz siz bu çalışmayla. Biraz hızlanın. Alın size taktik diyorum. Ama adamın kulağından giriyor arkasından çıkıyor. Bi gün birileri bu tip adamların kulağından girmek yerine arkasından girip kulağından çıkacaklar o zaman akıllanır bu tipler :)

Bi Yanıt Bırak:

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

© 2006-2021 Tüm hakları Spaksu Blog'a aittir.

Kullanım Şartları yerine getirilmeden hiçbir şekilde kopyala - yapıştır yapılamaz, yazılar ve bilgiler kullanılamaz.