#1Kelime1Tasarım – Haftanın Kelimesi: Kitap – SPAKSU™ Blog [fdx-switch-link]

#1Kelime1Tasarım – Haftanın Kelimesi: Kitap

Evet arkadaşlar 1Kelime1Tasarım‘da sonraki kelimemiz olan “KİTAP” kelimesine geçelim. Ansiklopedik bilgi olarak kitabın tanımı, birden fazla baskılı sayfaların bir kenarından birleştirilerek (ciltlenerek) oluşturulan sayfaların toplamıdır. Fakat bizlere göre kitap kavramı dünyaya sığmayacak kadar büyüktür.

Amerikalı bir yazar Christopher Morley der ki; “Bir adama bir kitap sattığın zaman, ona yalnız yarım kilo kağıt, mürekkep ve tutkal satmış olmazsın, ona tamamıyla yeni bir yaşam satmış olursun. Sevgi, dostluk, mizah ve geceleyin denizde dolaşan gemiler, eğer o kitap gerçekten benim anladığım anlamda bir kitapsa, onun içinde bütün gökler ve yer vardır.

Gerçekten de Christopher Morley’in dediği gibi bir kitap bir insanın hayatını tümüyle değiştirebilecek güçtedir. Ayrıca kitaplar her insana farklı şekilde tesir ederler. Aynı kitabı farklı kişilere hediye edip yorumlamalarını isterseniz, insanlar sizlere kendi hayal güçlerinden, fikirlerinden detaylar katıp o kitabı çok farklı şekilde yorumlar.

Konu bakımından o kadar çok kitap var ki şu alemde, okunan her kitap türü insana farklı şeyler katıyor. Bu konuda Thomas Morey‘in de dediği gibi; “Tarih kitapları insanları akıllı, şiirler anlayışlı, matematik cin fikirli, felsefe derin, ahlak kitapları ciddi ve temkinli yapar; mantık ve hitabet ise insana tartışma yeteneği kazandırır.

Ne de güzel söylemiş  Hz.Ebubekir (r.a.);Kitaplar akıllı kişilerin bahçeleri, faziletli kişilerin güzel kokulu çiçekleridir.” diye. Kitap okudukça kendimize bahçeler kurarız ve içinde yazanlar ile de o bahçelere güzel kokulu çiçekler dikeriz.

Görsel Kaynak: Depositphotos

2 yorumlar On #1Kelime1Tasarım – Haftanın Kelimesi: Kitap

Bi Yanıt Bırak:

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

© 2006-2022 Tüm hakları Spaksu Markasına aittir.
Kullanım Şartları yerine getirilmeden hiçbir şekilde kopyala - yapıştır yapılamaz, yazılar ve bilgiler kullanılamaz.