@SamsungTurkiye ile yaşadığım sıkıntılı değişim/iade süreci

2 ay önce başlayan ve Samsung Galaxy S7 Edge telefon alma teşebbüsüm ile gelişen bir dizi olaylar dizisini sizlere aktarmak istedim. Daha önceki sizlere yazdığım, hepsiburada ile yaşadığım iade süreci sorunu yazısı, yaşadığım bu sorun dizisinin sadece ilk kısmı idi. İkinci kısmı da maalesef Samsung ile yaşadım. İşte Samsung ile yaşadığım sorunun zaman çizelgeli açıklaması.

Öncelikle kısaca durumu anlatayım. Hepsiburada’dan satın aldığım ithalatçı garantili ürünün sorunlu gelmesinden dolayı zorda olsa ürünü iade ettim ve para iademi aldım. Sonrasında Samsung Türkiye garantili ikinci bir S7 Edge satın aldım. 12 gün ürünü kullandıktan sonra üründe 1 adet ölü piksel çıktı. Bende hemen ürünü garanti kapsamında tamir olması için teslim ettim. Sonrasında 12 günlük bir ürün olmasından dolayı tamir değil değişim olacağı konusunda teknik servise bilgi verdim. Sonrasında ürünü satın aldığım tarihten itibaren yaşadıklarımı günbegün yazdım.

 • 19.08.2016 Tarihinde Samsung Galaxy S7 Edge (Samsung Garantili) Telefon satın aldım.
 • 30.08.2016 (11 gün sonra) Telefonda bir adet ölü piksel oluştu.
 • 31.08.2016 (12 gün sonra) Garanti kapsamında ürünü değiştirmek için teknik servise verdim.
 • 05.09.2016 (16 gün sonra) Ürün değişimi onaylandı ve ürün temin edilmesi beklenecek.
 • 07.09.2016 (18 gün sonra) Ürünün teminini hızlandırmak ve kurban bayramının araya girmemesi için birden fazla kanaldan (sosyal medya, müşteri hizmetleri, dijital ajans vb.) Samsung Türkiye’ye başvuru yaptım. Cevap bekledim.  (1)
 • 09.09.2016 (20 gün sonra) Kurban bayramının araya girmesinden dolayı maalesef bayram sonrasında işin halledilmesi için yardımcı olacaklarını belirttiler. Telefonla konuşurken (Esra hanıma) kayıtlara geçmesi açısından (fatura süresi) 30 günlük süreyi geçerse yani bayram sonrasında birkaç gün içinde ürün gelmez ise, ürün yerine para iadesi isteyeceğimi özellikle birkaç kere belirttim ve Tamam dediler. (2)
 • 16.09.2016 (27 gün sonra) Kurban bayramı bitti ve Cuma, Cumartesi olmak üzere iki gün içerisinde ürünü değiştirmeleri gerekiyordu. Aksi halde Para iadesi isteyeceğimi zaten belirtmiştim.
 • 19.09.2016 (30 gün sonra)  Telefon değişimi yapılmadığı için para iadesi istedim ve (Hilal hanım tarafından) bana bir “iade formu” gönderildi. Doldurdum ve bana verilen maile imzalı şekilde gönderdim. Gönderdikten sonra iade ile ilgili aynı gün içerisinde arayacaklarını söylediler. (3)
 • 20.09.2016 (31 gün sonra)  Dün arayacaklarını söylediler ancak aranmadım. Tekrar aradım farklı birine konuyu özetledim ve kayıt oluşturduklarını Hilal hanımın en kısa sürede arayacağını söylediler. Tamam dedim ve bekledim. (4)
 • 21.09.2016 (32 gün sonra)  Arayacaklarını söylediler ancak tekrar aranmadım. Tekrar aradım farklı birine konuyu tekrar tekrar özetledim ve kayıt oluşturduklarını Hilal hanımın en kısa sürede arayacağını söylediler. Tamam dedim ve bekledim.  (5)
 • 22.09.2016 (33 gün sonra)  Arayacaklarını söylediler ancak aranmadım. Tekrar aradım farklı birine tekrar tekrar konuyu özetledim ve kayıt oluşturduklarını Hilal hanımın en kısa sürede arayacağını söylediler. Direttiğim için kendi amirine ve sorumlusuna da konuyu ileteceğini belirtti temsilci kişi ve tekrar tamam dedim ve bekledim.  (6)
 • 23.09.2016 (34 gün sonra)  Arayacaklarını söylediler ancak aranmadım. Tekrar aradım farklı birine konuyu tekrar tekrar tekrar ve tekrar özetledim ve kayıt oluşturduklarını Hilal hanımın en kısa sürede arayacağını söylediler. Tamam dedim ve bekledim.  (7)
 • 24.09.2016 (35 gün sonra)  Aranmadım
 • 25.09.2016 (36 gün sonra)  Aranmadım
 • 26.09.2016 (37 gün sonra) Arayacaklarını söylediler ancak aranmadım. Tekrar aradım farklı birine konuyu tekrar özetledim. Müşteri hizmetlerindeki arkadaş ürün değişiminin yapılacağını ve para iadesinin olmayacağını söyledi. Ben de konuyu anlamadığını varsayarak başından itibaren tekrar anlattım ve bunun üzerine değerli Samsung yetkilisi yine kayıt oluşturduklarını en kısa sürede arayacağını söylediler. Ve halen bekliyorum.  (8)
 • 27.09.2016 (38 gün sonra) Arayacaklarını söylediler ancak aranmadım. Tekrar aradım farklı birine konuyu tekrar özetledim ve kayıt oluşturduklarını Hilal hanımın en kısa sürede arayacağını söylediler. Bende artık aranmayı beklemekten bıktım ve iade konusunda Ankara Tüketici Haklarına şikayette bulundum. (9)
 • 28.09.2016 (39 gün sonra) İlginçtir ki Arandım! smile Esra hanım aradı ve iade ücretinin Cuma günü (30.09.2016) yatacağını belirtti. Bu arada bilgilendirmek amacı ile şikayetimden bahsetmek zorunda kaldım. Şikayetimden bahsettiğimde ise Esra hanım şikayeti geri çekmediğim takdirde yasal işlemlerin başlamasından dolayı iade işleminin duracağını ve yasal işlem bittiğinde iadenin yapılabileceği konusunda “haklı” bir uyarıda bulundu. Bende iadenin Cuma günü tamamlanması için Tüketici Haklarına bir dilekçe yazdım, hem faks olarak hem de imzalı belgeyi Tüketici Haklarına ilettim ve şikayetimi geri çektim. Sonrasında beklemeye geçtim.  (10)
 • 30.09.2016 (41 gün sonra) Öğle saatlerinde bankamı kontrol ettim ve param sonunda yatmış. Aradan çok zaman geçmeden teyit için Esra hanım aradı ve iadenin gerçekleştiği konusunu teyit ettik. Ve konu başarılı bir şekilde sonlandı.  (11)

Ürünün değiştirme sürecinden para iadesi sürecine dönüştürmekteki amacım, Aldığım ürünün 12.günde bozulması, değişim sürecinin fazla uzaması ve değişim yapıldıktan sonra ilk ürünün fatura tarihinin değişen ikinci ürünün garanti süresinde de geçerli olmasıydı. Bu garanti süremin yeni ürün gelse bile yaklaşık 1-2 ay düşmesi demektir. Buna izin vermemek adına para iadesini istedim.

İşte Samsung Türkiye tarafından bir değişim sürecinin iadeye dönüşmesi ve gerçekleştirilmesi konusu 30 günlük süreç ve 11’den fazla telefon görüşmesi ile sonuçlandı. Fakat yinede araştırma yaptığım zaman şuanda S7 Edge ürününe teknik özellik açısından başka bir alternatif bulamadığım için üçüncü S7 Edge ürünü aldım. Her ne kadar markayı bu gibi durumlar yüzünden beğenmesem de ürün konusunda kaliteli ve özellik bakımından çok iyi olduğu için ürüne sadık kaldım. Bakalım bu ürünle neler yaşayacağım. smile

Bundan sonrası için yorum sizin.

8 Adet yorum mevcut. Sen de fikrini belirtebilirsin.

 1. Neslihan   •  

  Servisin tavrı yüzünden bile vazgeçebilirdiniz ama yine de satın almışsınız, iyi cesaret. Ayrıca Samsung’un Nokia ile mucadele ettiği o yıllardaki ürün kalitesizliği, benim şu an Samsung’a karşı olan tavrımı olumsuz etkiliyor. Benim ilk akıllı telefonum nokia 1320 di. Bir ara Lenovo P1 satın aldım Media Markt’tan. Daha ilk aldığım zamanlar titreşimi sıkıntı çıkarmaya başladı. Sonra tamamen titreşimi gitti. Ve başka birtakım sıkıntıları daha vardı. Telefonu 2 aylıkken servise gönderdim. Burayı okuyan arkadaşların akıllarında bulunsun, 6 ay dolmadan yedek parça değişimi yapılamaz servis tarafından. Lenovo yedek parçasını değiştirip telefonu geri gönderdi. Teslim almayıp yeni kayıt oluşturdum ve iade almadıkları takdirde THH ye başvuracağımı belirttim. İnternet yoluyla bir şikayet sitesinden de hakkımı aradım. Sonuçta DOA raporuyla iade edebildim. Ama servisin işgüzarlık edip 2 aylık telefonun parçasını değiştirip göndermesi, bendeki lenovo markasını bitirdi. 6 ay kuralını bilmeyip de parçası değişmiş o ürünü kabul edebilirdim. Şu an Microsoft 950 XL kullanıyorum.

 2. FeRHaD   •  

  Belki de adamlar patlamaya hazır Note 7’lerle uğraşmaktan zaman bulamadı cevap vermeye. Ya da Note 7 dolu ofislere girmeye korkuyorlardı. :D
  Şaka bir yana ben de ilk Samsung telefonum Samsung Omnia i900’den beridir hep Samsung kullanırım. Kasasının artık parçalanmak üzere olduğunu saymazsak o ilk telefonum da hala çalışıyor. O zamanki Windows Mobile’da bugünün akıllı telefonları kadar uygulama olmasa da navigasyon vs. yine iyi iş görebiliyor.

 3. tekno4   •  

  ben de yaşadığım bir garipliği paylaşayım;
  telefonumun kulaklığı bozuldu. kutu kapsamında olduğu için servis garantisine dahil tabi. gidip değişimi yada tamiri yapılmasını istediğimde, telefon ile birlikte bırakmam gerektiğini söylediler.
  neyse diyip bıraktım. bir de üstüne telefona format atmışlar :)

 4. Vosvoscu   •  

  Maalesef teknoloji ürünlerinde marka model ne olursa olsun Türkiyede çok sıkıntı yaşanıyor .

 5. İzmir   •  

  Arkadaşlar S7 edge kullanıyorum kamerası bulanık gibi. aynısı arkadaşımda da var çok net. telefonum bir kere bile düşmedi garantisi de 15 ay var. sizce cihazın değişimi için ne demeliyim.
  şarjdayken patlıyacak gibi ısınıyor ve kamerası bulanık çekiyor demem yeterlimidir? yoksa aklınızda ekleyeceğim bişeyler varmı ?

  • Safa Paksu   •     Yazar

   Bana sorarsanız beklediğiniz kabahat. Cihazınızı yedekleyin, tamire ya da değişime verin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir